WiFi Broadcom BCM4313 – instalacja sterowników na Slackware Linux

Ta karta (Broadcom BCM4313) towarzyszy mi w moim niedawno kupionym laptopie. Chociaż sam producent tych kart jest bardzo oporny na otwarte systemy takie jak Linux to jednak udało mi się znaleźć otwarte sterowniki do mojej karty. Opiszę tu moją przygodę z instalacja i konfiguracją karty Broadcom BCM4313 do pełnego sukcesu czyli obsługi karty i możliwości połączenia z siecią bezprzewodową, może komuś się przyda :) a sądzę też, że mi nie raz będzie taki opis potrzebny. Wszystkie operacji są wykonywane na dystrybucji Slackware 13.37 oraz środowisku graficznym KDE 4.5. Przy instalacji skorzystam z sterownika 802.11 Linux STA driver oraz programu Wicd, jest kilka takich możliwości ja skorzystałem z graficznego managera – w stylu znanego z KDE. Przedstawiony sposób instalacji sterowników działa również przy innych karta sieciowych, według oficjalnej strony są to „These packages contain Broadcom’s IEEE 802.11a/b/g/n hybrid Linux® device driver for use with Broadcom’s BCM4311-, BCM4312-, BCM4313-, BCM4321-, BCM4322-, BCM43224-, and BCM43225-, BCM43227- and BCM43228-based hardware„.

Na samym początku ściągamy sterowniki z tej strony, znajdziemy tam sterowniki również pod system 64bitowy ale i też krótkie info razem z plikiem README ze skrótowym opisem instalacji. Po ściągnięciu tworzymy nowy katalog gdzie bedą nasze sterowniki i do niego przechodzimy razem z rozpakowaniem ich za pomoca tar’a

# mkdir broadcom-driver && cd broadcom-driver
# tar xvf ../hybrid-portsrc-*.tar.gz

Jeśli posiadamy kernel nowszy niż 2.6.37, wtedy ściągamy dodatkowo z strony patch i wydajemy poniższe polecenie:

# patch -p0 < ten_patch

jeśli mamy starszy kernel ten krok omijamy.
Następnie wydajemy polecenia budujące:

# make clean (opcjonalnie)
# make

W moim przypadku przy kompilacji wyskoczyło kilka błędów, jednak w żaden sposób nie wpływaja one na przebieg instalacji więc może je zignorować.
I polecenia instalujące moduł:

# make install
# depmod

Teraz tylko dolączamy moduł do listy:

rmmod ssb
modprobe -r wl
modprobe wl

Powyższe polecenia kopiujemy też do /etc/rc.d/rc.local, po to by ładowanie odbywało przy każdym włączaniu systemu. Restartujemy komputer i po uruchomieniu systemu karta powinna być już widoczna, można sprawdzić przez polecenie iwconfig, w moim przypadku jest to eth1.

Teraz przyszła pora na instalację jakiegoś managera sieci, osobiście do Slackware polecam wicd’a choć oczywiście można zastąpić go kde-network-managerem bądź wpa_gui – jesli łączymy się do sieci zabezpieczonej szyfrowaniem. Więc zaczynamy, paczkę najprościej ściągnąć z tego linku, a dalej instalujemy:

installpkg wicd-1.7.0-i486-1.txz

Obsługa Wicd’a jest bardzo intuicyjna, wystarczy tylko się połączyć. I tak doszliśmy do końca :) Osiągnęliśmy postawiony na początku przez nasz cel, doprowadzenia do wykrycia karty WiFi i połączenie z naszą siecią bezprzewodową. Enjoy the Internet!

Więcej informacji:
Wicd: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wicd
Wicd paczka: http://ftp.slackware.pl/pub/slackware/slackware-current/extra/wicd/
Sterowniki Linux STA: http://www.broadcom.com/support/802.11/linux_sta.php

1 komentarz

  1. endrju Marzec 1, 2012 3:17 pm  Odpowiedz

    4313 będzie działał ale to nie jest właściwy dla niego sterownik:
    These package contains Broadcom 802.11 Linux STA wireless driverfor use with Broadcom’s BCM4311-, BCM4312-, BCM4321-, andBCM4322-based hardware.

Dodaj komentarz